4 Eylül 2011 Pazar

Mumford&Sons - Pazar sabahı şarkısı

Uzun zamandır yazmıyordum müzikle alakalı post. Bu güzel Pazar sabahında güzel bir Pazar sabahı şarkısı koyarım dedim bloga. Ne de güzel olur. Oturudum sabah sabah bu yazıyı yazdım.

Gündemimde şu sıralar İngiliz grup Mumford&Sons var. İngiltere'de şarkılarını bilmeyeni dövüyorlarmış, öyle duydum. :) Orada öyle ancak, Türkiye'de daha yeni yeni duyulmaya başladı takdir edersiniz ki.

Öncelikle grubun folk music, yani böyle nasıl diyeyim, yöresel bir müzik yaptığını söyleyeyim. Arada bazı şarkıları Country veya Western tarzına yaklaşıyor. Grubun tanınmasındaki en önemli etkenlerden biri bu değişik daha önce fazla görülmemiş tarzlarda müzik yapmaları ve bunu da iyi başarmaları. Bir de bu yola çıkarken üzerinde durdukları bir ilke var: "Kendilerini çok ciddiye almadan fark yaratan müzik yapmak."

Ancak grubun solisti Marcus Mumford'a göre (ki bu adamı ben acayip Türk'e benzetiyorum) canlı performansta bazen sıkıntılı anları oluyormuş. Böyle de açık sözlüler. :) Bant.tv'deki haberde aynen şöyle diyor:

”Şarkı sözlerini unutmak sahnedeyken yapabileceğiniz hataların en kötüsü ve maalesef sık sık başımıza geliyor, özellikle de canlı televizyon programları için çekimlerde çalarken… Tabii ki çok heyecanlanıyoruz. Titremeler, panik atak, terlemeler, birkaç gözyaşı ve önüne geçilemez bir tuvalete gitme ihtiyacı da beraberinde gelebiliyor.”


İşte ben de bu grubun en çok bilinen şarkısı "Little Lion Man"i Pazar sabahı şarkısı ilan ediyorum. :) Keyifle dinleyin efendim...

Kliple ilgili birşeyler söylemek gerekirse böyle köy eğlencesi kıvamında bir yerde olması çok hoşuma gitti klibin. Ama seyircilerin olmayışı, boş koltuklara çalmalarında ne gibi derin bir anlam var anlayamadım..

Not: Bant.tv gibi siteler neden benim karşıma daha önce çıkmaz! Müzik, sinema, kültür konularında çok kaliteli Türkçe bir kaynak. Dergi kalitesinde yapıyorlar yayınlarını. Ben de daha yeni buldum. 7 yıldır yapıyorlarmış bu işi. Böyle sitelere hakkatten destek olmak lazım. Fazla yok böyle sitelerden.

Not2: Mumford&Sons'un İstanbul'a gelmesini çok istiyorum. Gelirlerse kesin giderim konserlerine. Ama şu sıralar uzak görünüyor gelme ihtimalleri.


Dayanamıyorum, çok sevdiğim diğer bir şarkısını daha koyuyorum.. :)


5 yorum:

particle dedi ki...

yaaa pazar sabahım şenlendii. çok mutluyum şu an:D

Aylak Kadın dedi ki...

Elim torrente gidiyorrr :) İngilizler genel anlamda müzik yapma konusunda çok başarılılar. Ben burdaki linklere tıklamıycam. "Albüm" dinleme taraftarıyım.

Edebali dedi ki...

particle, ne güzel. :)

Aylak Kadın, haha :) çok iyi edersin. :) Ben albümün tümünü hala dinleyemedim ama albümün çoğu şarkısını ayrı ayrı dinlemiştim.

Ayrıca İngilizler'in müzik yetenekleri konusunda sonuna kadar katılıyorum sana. Özellikle son zamanlarda çok kaliteli rock grupları çıkıyor onlardan.

Adsız dedi ki...

Edebali iyi oldu paylaştığın "dinlenebilirler listesi"ne eklicem :)

Edebali dedi ki...

Ekle ekle. :) İyidirler. :)