26 Ocak 2014 Pazar

Hesap-kitap

Yılbaşından birkaç gün sonraydı. Banka hesabımdaki kalan bir miktar parayı çekmek üzere bankamatiğe gittim. Ancak gördüğüm manzara 0 TL şeklindeydi. Beynimden vurulmuşa döndüm. Ben tam "kim çaldı lan acaba parayı?" diye düşünürken hesap işlemleri kısmında parayı bankanın çaldığını gördüm. Sevgili banka bana hiç mi  hiç haber vermeden yılbaşında hesabımdaki tüm parayı (çok büyük bi para değil ama bi öğrencinin bir veya birkaç gününü geçirebileceği bi miktar) "hesap işletim ücreti" adı altında benden çalmıştı.

İlk düşüncem bankamatiğin hemen yanındaki şubeye girip bağırıp çağırmaktı. Ama sonra kaba bir davranış olabileceğini düşünüp bu işi derin ve sessiz yollardan halletmeyi düşündüm. Dişimi ve yumruğumu sıkıp bankanın tabeladaki logosuna bakarak içimden kabadayıca bir tavırla "paramı sizden son kuruşuna kadar çatır çatır alacam ulan" diye geçirdim.

Daha sonra eve geldiğimde paramı geri almanın yollarını araştırdım. Ve bayağı çetrefilli gözüken ve bolca bürokrasi içeren bir yol buldum. Ve bu yolu ne olursa olsun denemeye karar verdim. Sonuçları yine buraya yazıcam.

"Hesap işletim ücreti nedir ki acaba?" diyenlere aşağıdaki videoyu izlemelerini tavsiye ederim. Zira gerçek anlamı bu reklamda yatıyor. Reklamı da yine bir bankanın yapmış olması da ilginç bence.

4 yorum:

yetersiz terbiye dedi ki...

Gerçekten akılcı bir reklam yapmışlar helal ne diyelim

Edebali dedi ki...

Evet öyle gerçekten. Durum çok iyi gösterilmiş reklamda.

öküz dedi ki...

welcome to gapitalist düzen :)
daha bu ne ki....

Edebali dedi ki...

Hakkatten yaa :) Hele bankalar bu gapitalist düzenin baş bekçileri. :)